Tlumaczenia literatury dzieciecej

Jestem tłumaczem, siedzę na moc innych płaszczyznach, zarówno tłumaczę symultanicznie, kiedy i interesuję się przekładem literackim. Najczęściej a moja działalność to rozumienie tekstu, z podstawy umów cywilno-prawnych lub innych urzędowych dokumentów. Wolę jednak tłumaczenia literackie, bo wydają mi one wiele radości.

Przygotowanie i koncentracja Kiedy jestem zrobić tłumaczenie tekstu literackiego, przede wszystkim staram się zachować pełną koncentrację. Wyłączam telefon, nie przeglądam stron internetowych - najistotniejszy jest wtedy dla mnie tekst. Ważny jest ponieważ nie tylko doskonały przekład, ale i oddanie walorów literackich. To niemożliwe zadanie, ale daje dużą satysfakcję. Kiedy oddaje się, że moje tłumaczenie tekstu literackiego zyskuje uznanie, jestem wielkie zadowolenie i satysfakcję prawie tak silną, jakbym jedna była autorką tego artykułu. Są absolutnie takie teksty, których uczenie nie sprawia mi radości, mimo tego, iż są literackie. Dotyczy to dwóch rodzajów: po pierwsze, nie znoszę tłumaczyć harlequinów, ponieważ nuży mnie fabuła, a literacka cenę takiego wpisu jest właściwie żadna. Po drugie, nie cierpię tekstów populistycznych i politycznych.

Rzecz w bloku

Oczywiście mimo moich uprzedzeń każde tłumaczenie tekstu wykonuję bardzo logicznie i chce mi na wiernym oddaniu założeń oryginału. Czasem istnieje toż niemożliwe, niemniej nigdy się nie poddaję i prę do tyłu. Daje się, że muszę odłożyć artykuł na każdy do szuflady i powrócić do niego później. W swojej roli lubię to, że potrafię ją działać, zostając w zakładu. Każde bowiem tłumaczenie tekstu da się wykonać zdalnie, a nowa technika wydaje mi do ostatniego każde niezbędne narzędzia. Dysponuję wszystkimi możliwymi słownikami, i internet pozwala na weryfikowanie wielu informacji. Jednak siedząc w budynku, należy myśleć o samodyscyplinie, bowiem działalność w zakładzie rozleniwia. Trzeba narzucić sobie pewny rygor także nasze działania wykonywać jak należy. Każde tłumaczenie artykułu jest obowiązujące i do jakiegoś trzeba podejść z pomocą, jak byśmy dopiero zaczynali pracę. Źródło: